ما متعهدیم به:

توانمندسازی و حفظ هنرهای بومی

ما در مسیر توان‌افزایی و توانمندسازی گام برمی داریم:

با استفاده از فناوری‌های نو

کمپین “ماندگار شویم” اولین قدم برای استفاده از فناوری‌های نو(تبلت و اینترنت) در راستای ایجاد ارتباط با گروه‌های به حاشیه رانده شده و مقابله هدفمند با چرخه فقر بود. در صورت موفقیت دستادست اقدام به تعمیم پروژه خواهد کرد.

با ارائه آموزش‌های موردنیاز

دستادست هم‌اکنون به شکل محدودی به ارائه آموزش‌هایی در مسیر ارتقا توانایی‌ها، آشنایی با روش‌های جدید و سلیقه روز، اقدام کرده است. عمده این آموزش‌ها با تهیه جزوه و ویدئو بوده‌اند. امیدواریم بتوانیم به گسترش بخش آموزش اقدام کنیم.

با طراحی محصولات جدید و کاربردی

با ارائه مشاوره و حرکت قدم به قدم همراه با تولیدکنندگان، به تدریج طراحی محصولات به روز شده و براساس نیاز و سلیقه مردم تغییر پیدا می‌کند. حرکتی که محصولات دست‌ساز را به محصولاتی کاربردی و مورد استفاده همه تبدیل می‌کند. دستادست در این زمینه آماده ارائه خدمات برای طراحی محصولاتی مطابق نیاز شرکت‌ها، سازمان‌ها و… است.

با فراهم کردن بازار فروشی بزرگ‌تر

تولیدکنندگان دیگر وابسته به بازار کوچک شهر یا روستای خود نخواهند بود. آن‌ها به کمک دستادست می‌توانند در کل ایران کالاهایشان را عرضه کنند. امیدواریم در آینده این بازار را به کشورهای دیگر هم گسترش دهیم. دستادست آماده همکاری با کل فروشگاه‌ها در این زمینه است.

با حمایت از پروژه‌های معیشت جایگزین

پروژه‌های معیشت جایگزین، پروژه‌هایی هستند که در مناطق مختلف کشور برای حفاظت از محیط زیست و منابع آبی تعریف می‌شوند. حمایت و همکاری با این پروژه‌ها جزو فعالیت‌های دستادست است، پروژه چرخ خیاطی نمونه یکی از این پروژه هاست.

با اهمیت دادن به گروه‌های به حاشیه رانده شده

اولویت اول در دستادست کار کردن با گروه‌های به حاشیه رانده شده است، زنان مهاجر، زنان سرپرست خانوار، روستاییان، معلولین و… همگی در این دسته قرار می‌گیرند.

با دادن یک انتخاب به شما

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که انباشته از محصولات تولید انبوه و کارخانه ایست. محصولاتی که هیچ تاریخچه‌ای ندارند و ما هیچ چیزی درباره نحوه و شرایط ساخت آن‌ها نمی‌دانیم. دستادست به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید به کار اجباری و غیرعادلانه، به دلال‌ها و به خوردن حق تولیدکنندگان نه بگویید. شما اینجا می‌توانید با کیف پول‌تان به یک جهان بهتر رای دهید.

با دادن کنترل به دست تولیدکنندگان

تعیین قیمت نهایی محصولات، و سایر موارد مرتبط با تولید در دست خود تولیدکنندگان قرار دارد. دستادست به شکلی شفاف کار می‌کند و سعی بر این است که تصمیمات در فرآیندی مشارکتی اخذ شوند.

با حذف واسطه‌ها

تولیدکنندگان دیگر مجبور نیستند برای عرضه و فروش کالای خود آن را با قیمتی نازل به دست واسطه‌ها بسپارند. واسطه‌هایی که کالا با گشتن بین آن‌ها در نهایت با قیمتی بسیار بسیار بالاتر به دست خریدار می‌رسد.

و امیدواریم در آینده در این مسیر گام برداریم:

داشتن فروشگاه

دستادست امیدوار است بتواند در آینده فروشگاه‌هایی ثابت و دائمی برای عرضه محصولات تولیدکنندگان همکارش تاسیس کند.

ارائه وام‌های خرد

دستادست در نظر دارد در آینده صندوق اعتبارات خردی برای ارائه وام‌های کوچک به تولیدکنندگان تاسیس کند. به این شکل به تولیدکنندگان کمک کند تا بتوانند با ارتقا ابزار و مواد مورد استفاده خود گام‌های موثرتری در مسیر توانمند شدن بردارند.

ما در مسیر حفظ هنرهای بومی گام برمی‌داریم:

با تلاش برای معرفی هرچه بیشتر این هنرها به مردم
با کمک به تولیدکنندگان برای گام برداشتن در مسیر ایجاد کسب و کاری پایدار با استفاده از هنرهای بومی

بیایید همدست شویم

عمل کنیم

وقسمتی از داستانباشیم

کمک کنید تا دست به دست بچرخیم:

بیانیه ماموریت و چشم انداز ما:

بیانیه ماموریت:

مجموعه دستادست اولین کسب و کار اجتماعی ایرانی است که با استفاده از فناوری‌های نو و اینترنت در مسیر توان‌افزایی و توانمندسازی تولیدکنندگان محصولات دست‌ساز با اولویت گروه‌های به حاشیه رانده شده فعالیت می‌کند. ما قصد داریم تا با خلق چرخه‌ای از توان‌افزایی از مرحله طراحی تا فروش در کنار تولیدکنندگان محصولات دست‌ساز بایستیم و در کنار تمام کسانی باشیم که پیش از این امکان فروش، یا فروش عادلانه کارهایشان را نداشته‌اند. به این وسیله ما علاوه بر اشتغال‌زایی به افراد و خانواده‌ها کمک کنیم تا گامی به سوی رهایی از فقر بردارند. در این میان امیدواریم با عرضه تولیدات ایرانی قدمی برای احیای تولید بومی نیز برداریم.

 

چشم‌انداز:

ما هم اکنون با تولیدکنندگانی از ۱۵ استان کشور همکاری می‌کنیم. امیدواریم در طی ۵ سال آینده کارمان را به کل کشور گسترش دهیم.

دستادست یک کسب و کار اجتماعی است، یعنی تمامی درآمد دستادست پس از کسر هزینه های جاری در راستای رسیدن دستادست به اهدافش صرف خواهد شد و هیچ سود سهامی به بنیانگذاران و کارکنان دستادست داده نخواهد شد.