تجارت عادلانه یا Fair trade هر روز بیشتر و بیشتر در جهان مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع جنبشی اجتماعی در سراسر دنیا شکل گرفته است که از مردم می‌خواهد تنها از کسانی خرید کنند که اصول تجارت عادلانه را رعایت می‌کنند.
دستادست مفتخر است اعلام کند، حتی قبل از اینکه با تجارت عادلانه و اصول اعلام شده آن آشنا شود در پی رعایت این موارد بوده است. نشان این امر را در بیانیه ماموریت (اهداف) ما می‌توانید ببینید.

تجارت عادلانه چیست؟

سازمان جهانی تجارت عادلانه ۱۰ اصل کلی را به عنوان شاخصه‌های آن اعلام کرده است. این اصول بدین شرح اند:

اصل ۱: خلق فرصت برای تولیدکنندگان دارای سودآوری اندک و محروم

اصل ۲: شفافیت و پاسخ گویی

اصل ۳: تمرین و اجرای همیشگی تجارت عادلانه

اصل ۴: پرداخت یک هزینه عادلانه

اصل ۵: اطمینان از عدم استفاده از نیروی کار کودک یا کار اجباری

اصل ۶: اطمینان از عدم‌ تبعیض، و تساوی کار زن و مرد

اصل ۷: اطمینان از شرایط کاری خوب

اصل ۸: توجه به ظرفیت‌سازی

اصل ۹: ترویج اصول تجارت عادلانه

اصل ۱۰: احترام به محیط زیست

چرا معتقدیم دستادست یک تجارت عادلانه است؟

اصل ۲: دستادست بر مبنای شفافیت و پاسخگویی فعالیت می‌کند. ما متعهد به ارائه گزارش‌های دوره‌ای از کلیه فعالیت‌های خود به شکل کاملا شفاف و باز، با پوشش کامل نقاط قوت و ضعف‌مان هستیم. هر کسی به عنوان یک شهروند می‌تواند سوالاتش را از ما بپرسد و پاسخ بگیرد.

اصل ۱: چون دستادست براساس بیانیه ماموریت خود به تولیدکنندگان خانگی و مستقل کمک می کند تا محصولات‌شان را در بازاری بزرگ‌تر و بدون حضور واسطه‌های متعدد عرضه کنند. هدف اصلی دستادست کمک به توانمندسازی تولیدکنندگان از طریق فروش آنلاین است. ما تلاش خواهیم کرد با گسترش بازار خود، فرصت‌های بیشتری برای توانمند شدن این افراد فراهم کنیم.

اصل ۴: دستادست با حذف تمامی واسطه‌ها و دلال‌ها تضمین می‌کند که تولیدکننده‌ها به میزان بسیار بیشتری سود دریافت کرده و خریداران هزینه کمتری بپردازند. در دستادست کنترل کامل قیمت در دست خود تولیدکننده است و این اغلب برای تولیدکننده‌ها بسیار عالی و هیجان انگیز است، زیرا قدرتی است که در سایر سیستم‌های فروش از آن بی‌بهره اند.

اصل ۳: ما سعی می‌کنیم دستادست را به منبع قابل اتکایی از درآمد برای تولیدکنندگان‌مان بدل کنیم و فعالیت‌هایمان جنبه‌ای دائمی به خود بگیرند. ما سعی می‌کنیم به شکل دائمی در راستای تقویت هنرهای دستی ایرانی تلاش خود را به کار بگیریم.

اصل ۶: یکی از اهداف مهم دستادست از میان بردن تبعیض بین زنان و مردان در دسترسی عادلانه به بازار بوده است، چرا که زنان مشکلات بسیار بیشتری را به دلیل نابرابری در بازار کار تحمل می‌کنند. شرایط همکاری ما با زنان و مردان یکسان بوده و به شکلی فعالانه به دنبال همکاری هرچه بیشتر با زنان هستیم. زیرا درآمد زنان به مقدار بسیار بیشتری صرف بهبود شرایط زندگی و تحصیلات کل اعضای خانواده می‌شود.

اصل ۵: ما در دستادست تنها با افراد و سازمان‌هایی همکاری می‌کنیم که به حقوق کودکان احترام گذاشته و آن‌ها را زیر سن قانونی به کار اجباری نمی‌گمارند. در واقع ما قبل از هرگونه همکاری اطمینان حاصل می‌کنیم که در سازمان طرف قرارداد ما هیچ شکلی از کار اجباری جریان نداشته باشد.

اصل ۸: دستادست در اهداف خود اعلام کرده است که به تدریج برنامه‌های آموزشی به‌روزی را برای ارتقا توان و دانش تولیدکنندگانش برگزار خواهد کرد. ما درصدد برقراری رابطه‌ای بلندمدت براساس اعتماد و احترام متقابل با هنرمندان هستیم. بعد از به سوددهی رسیدن دستادست، در نظر داریم برنامه‌ای برای اعطای اعتبارات خرد به تولیدکنندگان نیز ترتیب بدهیم. به این شکل تولیدکنندگان برای تامین نیازهای کوچک خود برای بهبود وسایل و یا مواد اولیه نیازمند دریافت وام‌هایی با بهره‌های بالا نخواهند بود.

اصل ۷: بسیاری از هنرمندان همکار ما تولیدکنندگان خانگی هستند. در مورد سازمان‌ها، در قرارداد همکاری  بندهایی مرتبط با حفظ حقوق کارکنان گنجانده شده است، به شکلی که در صورت اثبات کوچک‌ترین شکایت در این زمینه از سوی کارکنان آن سازمان، همکاری بین ما لغو خواهد شد.

اصل ۱۰: تولیدکنندگان ما همگی در خانه یا کارگاه‌های کوچک مشغول به کارند. آن‌ها هرگز مثل کارخانه‌ها به محیط زیست آسیب نمی‌زنند. ما سعی می‌کنیم تولیداتی که از مواد قابل بازیافت ساخته شده‌اند را عرضه کنیم و امیدواریم در این زمینه روز به روز به پیشرفت‌های بیشتری دست پیدا کنیم.

اصل ۹: ما از طریق وبلاگ، سایت، و پادکست‌هایمان همواره بر اصول کارآفرینی اجتماعی و تجارت عادلانه تاکید کرده و خواهیم کرد.