صفحه اصلی / پاسخ به چند سوال متداول درباره دستادست

پاسخ به چند سوال متداول درباره دستادست

در این بخش پاسخ های دستادست به سوالات متداول را می خوانید. اگر سوال شما پاسخ داده نشده، به ما ایمیل بزنید.

از خارج از کشور چطور می توانم خرید کنم؟?

برای این کار با ایمیل یا تلگرام ما تماس بگیرید. هزینه پست با توجه به وزن کالاهای انتخابی و محل سکونت شما محاسبه شده و به اطلاع شما رسانده می شود. امکان پرداخت ارزی به وسیله پی پال نیز وجود دارد.

دستادست چه هدفی را دنبال می کند؟?

هدف دستادست کارآفرینی و توانمندسازی تولید کنندگان محصولات دست ساز در جهت رسیدن به یک وضعیت پایدار اجتماعی است. ما سعی می کنیم زمینه ای را فراهم کنیم که تولیدکنندگان دیگر وابسته به بازار کوچک شهر یا روستای خود نباشند. آن‌ها به کمک دستادست می‌توانند در همه جا کالاهایشان را عرضه کنند. دستادست امید دارد بتواند ظرف ده سال آینده هزار زن سرپرست خانوار را توانمند سازد.

همکاری با دستادست چه سودی برای تولیدکنندگان دارد؟?

از یک سو گروه بزرگی از تولیدکنندگان گروه هدف ما شامل افرادی هستند که دسترسی عادلانه به بازار ندارند. یعنی یا کلا قادر نیستند محصول خود را به بازار برسانند، یا اینکه واسطه ها محصول را از آن ها به ارزان ترین قیمت می خرند. یک تحقیق میدانی کوچک در سال ۹۲ به ما نشان داد گاهی فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد از قیمت نهایی به تولیدکننده می رسد و نه بیشتر. دستادست در قیاس با بازار واقعی بیشترین میزان سود ممکن (تا این لحظه) را به تولیدکننده ها می رساند، و قیمت گذاری را نیز کاملا به عهده تولیدکننده گذاشته است.

از سوی دیگر وقتی تولید کنندگان به صورت تکی کار خود را عرضه می کنند، عمدتا نمی توانند بازاریابی خوب و مناسبی داشته باشند. حتی همکاری با سازمان های توانمند سازی هم به اندازه کافی کارآمد نیست. حضور تعداد زیادی تولید کننده و سازمان توانمندسازی در کنار هم در قالب فروشگاه اینترنتی دستادست می تواند خیال تولید کنندگان و سازمان ها را از بابت تبلیغات، بازاریابی، فروش و توسعه راحت کند. در این حالت تولید کننده تنها روی ارتقای کیفیت محصولش متمرکز می شود و ارائه راه حل برای دغدغه های دیگرش را به دستادست می سپارد. اگر محصولات تولیدی ۵۰ سازمان توانمندسازی و خیریه مشهور و چند ده هنرمند مستقل یک جا عرضه و توسط خود این افراد به دوستان و آشنایانشان معرفی شوند، سرمایه اجتماعی ای جمع می گردد که بسیار قدرتمند است؛ سرمایه ای که هیچکدام از آنها به تنهایی نمی توانستند به آن دست یابند.

دستادست برای آینده چه برنامه ای دارد؟?

ما می خواهیم پس از رسیدن به مرحله سوددهی صندوق اعتبارات خردی برای ارائه وام‌های کوچک به تولیدکنندگان تاسیس کنیم. به این شکل به تولیدکنندگان کمک می شود تا بتوانند با ارتقا ابزار و مواد مورد استفاده خود گام‌های موثرتری در مسیر توانمند شدن بردارند. علاوه بر این، ارائه آموزش‌هایی در مسیر ارتقا توانایی‌ها و آشنا کردن تولید کنندگان با روش‌های جدید و سلیقه روز در دستور کار دستادست قرار دارد.

برای داشتن اطلاعات بیشتر می توانید به این آدرس مراجعه کنید: اهداف و برنامه های ما

کمک به دستادست به عنوان یک کسب و کار اجتماعی چه تفاوتی با کمک به یک خیریه دارد؟?

تفاوت این دو مثل تفاوت «ماهی دادن» و «ماهیگیری یاد دادن» است. دستادست تلاش می کند تا برای تولید کنندگان یک وضعیت اجتماعی- اقتصادی قابل اطمینان و پایدار به وجود آورد. تولید کنندگان با تلاش و همت خود شرایط زندگی شان را تغییر می دهند. کمک های دستادست در قالب کارآفرینی، اطلاع رسانی و آموزش ارائه خواهد شد.

ما به دنبال آن هستیم با خیریه ها و به خصوص سازمان های فعال در عرصه توانمندسازی همکاری تنگاتنگی داشته باشیم تا بتوانیم چرخه مثبتی از توانمندسازی را به وجود بیاوریم.

چگونه می توانید به دستادست کمک کنید؟?

غیر از خرید مستقیم از سایت یا بازارچه ها، راه های دیگری هم برای کمک به تحقق اهداف دستادست وجود دارد. شما می توانید:

– دستادست را به اقوام و دوستان خود توصیه کنید و خرید از دستادست را به آن ها پیشنهاد کنید.

– از آن ها بخواهید اگر تولیدکننده ای را می شناسند که قادر به فروش عادلانه محصولاتش نیست، او را به دستادست وصل کنند.

– اگر افراد خیری را می شناسید از آن ها بخواهید قسمتی از کمک های خیر خود را در راستای توانمندسازی صرف کنند.

– با ارائه کمک های فنی و تخصصی، یا مالی، به دستادست کمک کنید تا با سرعت بیشتر و گام های مطمئن تری در مسیر رشد حرکت کند.

دستادست چیست؟?

دستادست یک موسسه غیر انتفاعی غیر دولتی است. فروشگاه آنلاین دستادست از اولین فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی است که به شیوه کسب و کار اجتماعی اداره می‌شود. ما به عنوان گردانندگان این فروشگاه قصد داریم تا بازاری برای فروش تولیدات دست‌ساز افرادی فراهم کنیم که پیش از این امکان فروش عادلانه کالاهایشان را نداشته اند و به این وسیله علاوه بر اشتغال‌زایی به افراد و خانواده‌ها کمک کنیم تا گامی به سوی رهایی از فقر بردارند.

کسب و کار اجتماعی یعنی چه؟?

کسب و کار اجتماعی یا Social Business کسب و کاری است که در آن از راهکارهای دنیای تجارت (مانند مارکتینگ و تبلیغات) در جهت گسترش و تحقق برنامه ای که یک هدف اجتماعی را دنبال می کند استفاده می شود.

چطور از دستادست خرید کنیم؟?

آموزش مرحله به مرحله خرید از دستادست را می توانید در این لینک ببینید: چطور از دستادست خرید کنیم؟

درآمد دستادست چگونه مصرف می شود؟?

در حال حاضر تمامی اعضای دستادست به صورت داوطلبانه برای این موسسه فعالیت می کنند. و در آینده نیز همه درآمد دستادست پس از کسر هزینه های جاری در راستای رسیدن دستادست به اهدافش صرف خواهد شد و هیچ سود سهامی به بنیانگذاران و کارکنان دستادست تعلق نخواهد گرفت.

چگونه می توانید به دستادست اعتماد کنید؟?

دستادست خود را موظف می داند گزارش کاملی از فعالیت هایی که انجام می دهد برای تمامی حامیانش ارسال نماید. (برای اطلاع کامل از فعالیت هایی که تا کنون انجام شده به سایت ما مراجعه کنید. گزارش عملکرد سالیانه دستادست را اینجا می توانید ببینید.)

جای شما در این داستان خالی است…