کافه به کافه
, , ,

کافه‌های همراه “کافه به کافه”

کافه به کافه

همان‌طور که گفتیم (لینک به مطلب قبلی) می‌خواهیم هر ماه یک پنجشنبه و جمعه مهمان شما باشیم با طرح “کافه به کافه”. برای فروش حضوری این ماه، ۱۲ و ۱۳ بهمن در سه کافه به شکل همزمان با دست‌سازهای همکاران دستادست حاضر خواهیم بود.

کافه گذر:

تهران، خیابان کریم‌خان، ابتدای ایرانشهر، پلاک ۲۳۹

کافه را:

تهران، میدان هفت تیر، جنب مترو، کوچه صارم، پلاک ۷۳، طبقه اول

کافه گالری آ:

تهران، خیابان کریم‌خان زند، خیابان عضدی(آبان جنوبی)، کوچه اردشیر ارشد، پلاک ۷ (بخش کافه)

از مدیریت هر سه کافه به خاطر همراهی همدلانه و مسئولانه‌ای که با یک فعالیت اجتماعی داشتند بی‌نهایت سپاسگزاریم. خوشحال و مفتخریم که دوستان و همراهانی این چنینی به جمع دوستان دستادست اضافه می‌شوند.

منتظرتان هستیم.

فست فشن

فست فشن چطور به دنیای ما آسیب می‌زند؟

فست فشن

در ۲۴ آوریل ۲۰۱۳ طی یک حادثه آتش‌سوزی ۱۱۰۰ کارگر صنعت پوشاک در بنگلادش کشته شده و ۲۲۰۰ نفر زخمی شدند. این اتفاق توجه همه را به این نکته جلب کرد که لباس‌هایی که می‌پوشیم چطور و تحت چه شرایطی تولید می‌شوند؟ مستندهایی مانند “هزینه واقعی” به جهان نشان دادند که فست فشن چطور به محیط زیست آسیب می‌زند و از نیروی کار اجباری (مبتنی بر برده‌داری) استفاده می‌کند تا لباس‌هایی که به دست مشتری می‌رسند ارزان باشند.

آگاهی خریداران در سراسر دنیا، و اعتراضاتی که به این شیوه داشتند منجر به ایجاد تغییرات مثبتی در دنیای مد شد. کمپانی‌های زیادی مجبور شدند تغییرات مثبتی در راستای رعایت حقوق نیروی کار و آسیب نزدن به محیط زیست، ایجاد کنند.

البته که کمپانی‌های بزرگ مقاومت می‌کنند و هنوز راه طولانی‌ای برای رسیدن وضعیت مطلوب وجود دارد. اما همین تغییرات رخ داده، به خوبی قدرت خریداران و مخاطبان را نشان می‌دهد. اگر تا جایی که می‌توانیم حواسمان به پشت صحنه تولید باشد، می‌توانیم با خریدهایمان هم در دنیا اثر مثبتی ایجاد کنیم. خرید نکردن از مجموعه‌هایی که در حق کارگران ظلم می‌کنند یا به محیط زیست آسیب می‌زنند، و خرید کردن از مجموعه‌هایی که این اصول را رعایت می‌کنند، درست مثل رای دادن می‌ماند. یک رای اثرگذار که می‌تواند منجر به رشد و تقویت یکی، و تضعیف و نابودی شکل دیگر شود.

قرار ما

قرار ما از این به بعد این باشد، قبل از هر خریدی تا جایی که ممکن است از خودمان بپرسیم:

#کی_ساخته_چطوری_ساخته ؟

 

منبع: سایت http://www.thegoodtrade.com

کافه به کافه با دستادست
, , ,

کافه به کافه با دستادست

کافه به کافه با دستادست

هیجان انگیز دیدن هر ماهه شماست و ما در طرح کافه به کافه یک پنجشنبه و جمعه در هر ماه به طور همزمان در چند کافه یا مرکز فرهنگی تهران فروش حضوری خواهیم داشت. اولین کافه به کافه، ۱۲ و ۱۳ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

خبر خوب دیگر طرح ما برای کم کردن پول پست است. همانطور که می‌دانید تنها بخشی از تولیدکنندگان ما، بخشی از کارهایشان را برای فروش حضوری ارسال می‌کنند. پس اگر به دنبال خرید کار خاصی هستید و ساکن تهرانید، می‌توانید تا ۳ بهمن محصول موردنظرتان را سفارش بدهید و ۱۲ و ۱۳ بهمن آن را در یکی از کافه‌های طرح تحویل بگیرید. پول پست پرداختی شما در این طرح تنها ۲هزار تومان خواهد بود.

منتظر معرفی کافه‌های همراه باشید.

 

پ.ن: اولین قدم اجرایی بعد از اتمام ماموریت ممکن در راستای برنامه های اعلام شده برگزاری “کافه به کافه” است. اخبار و برنامه‌های مربوط به ماموریت ممکن را می‌توانید در این آدرس ببینید: https://goo.gl/EBfFYZ

کاتالوگ هدایای سازمانی و شرکتی نوروز 97 دستادست
,

کاتالوگ هدایای سازمانی و شرکتی نوروز ۹۷ دستادست

کاتالوگ هدایای سازمانی و شرکتی نوروز 97 دستادست

 

چیزی به پایان دی ماه نمانده و تا چشم بهم بزنیم به نوروز ۹۷ رسیده‌ایم. اگر شرکت یا مجموعه شما قصد خرید عیدی برای کارکنان یا شرکت‌های همکارش را دارد می‌توانید کاتالوگ هدایای سازمانی و شرکتی نوروز ۹۷ دستادست را دانلود کرده و ورق بزنید، شاید چیزی چشم شما را هم گرفت. و اگر چیزی چشمتان را گرفت حتما هرچه زودتر اقدام کنید. چون سرعت تولید کار دست زیاد نیست و همکاران ما نیازمند زمان برای تولید هستند.

کارهای دست‌ساز دستادست علاوه بر زیبایی و ایرانی بودن، هرکدام داستانی برای خودشان دارند. داستانی که می‌تواند حمایت شما و مجموعه‌تان از قدرتمند شدن و توانمندی انسان‌ها را نشان دهد.

برای هماهنگی‌های بیشتر به ما ایمیل بزنید: dastadast@gmail.com

ساختن آویز کاموایی در خانه
,

ساختن آویز کاموایی در خانه

ساختن آویز کاموایی در خانه

خیلی وقت بود مطلبی آموزشی درباره ساختن کارهای دست‌ساز منتشر نکرده بودیم. ساختن این آویز کاموایی بهانه خوبی برای یک مطلب جدید شد. یک آویز ساده و قشنگ که بسته به مدل خانه و دکوراسیون شما، هم می‌تواند حال و هوای هیپی‌طور -و حتی سرخ‌پوستی طوری- برایتان درست کند، هم می‌تواند کمی رنگ و گرما باشد در یک دکور مینی‌مال. و حتی می‌تواند با دست‌ساز بودنش مُهر سلیقه شخصی و متفاوت شما در تزئین و چینش خانه‌تان به شمار برود.

مراحل ساختن این آویز کاموایی را در تصاویر زیر می‌بینید:

ساختن آویز کاموایی در خانه

ساختن آویز کاموایی در خانه

 

منبع ispydiy.com

ماموریت ممکن
,

کمپین ماموریت ممکن به کجا رسید؟

ماموریت ممکن

دیروز روز پایانی کمپین ما (ماموریت ممکن) بود. به رغم زلزله، فیلترینگ و مشکلات بسیار دیگر، شما از روز اول تا همین دیروز کنارمان بودید. پیام کمپین را بین دوست و آشنا پخش کردید، حتی مستقل پول جمع کردید برای ما. در تمام این روزهای سخت یک لحظه تنها نبودیم، چون شما بودید.

هیچ چیزی شیرین‌تر از این نبود که همه با هم در پی رویای بزرگی بودیم. به جهانی عادلانه‌تر فکر کردیم، و به خاطرش دست به عمل زدیم. ما با هم توانستیم بیش از ۲۵ میلیون تومان پول جمع کنیم. ما در کنار هم تغییری بودیم که در جهان می‌خواستیم.

با این پول نمی‌توانیم مینی‌بوسی که قرار بود داشته باشیم را بخریم، اما بنا داریم این کارها را انجام بدهیم:

* اجاره انبار، تهیه تمام ابزار و امکانات لازم، و تامین نیروی انسانی برای برگزاری برنامه‌های منظم و کوچک فروش ماهانه حضوری در تهران (خوبی جانبی اجاره انبار این است که لااقل بخشی از کارها را می‌توانید خیلی سریع و تنها با پرداخت یک هزینه ارسال یک جا از انبار دریافت کنید و نه از شهرهای مختلف.) راستی کتابفروشی، کافه یا کلا جایی را می‌شناسید که بخواهد دو روز در ماه میزبان ما باشد؟

* حمایت از گروه‌های به حاشیه رانده شده و نیازمند حمایت بیشتری برای ورود به کار. این حمایت به اشکال مختلف از جمله کمک به تهیه مواد اولیه، آموزش و… صورت خواهد گرفت.

* بررسی سایر اقداماتی که ممکن است برای ما قابل انجام باشند مانند فروش در خارج از کشور. با عملی شدن هرکدام از این اقدامات اطلاع‌رسانی در آن زمینه انجام خواهد شد.

 

حامیان ماموریت ممکن

اسامی حامیان کمپین (تعداد بسیار زیادی از عزیزان بدون نام از ماموریت ممکن حمایت کردند) را به طور کامل می‌توانید در سایت فاندوران (https://fundorun.com/campaign/1000177) ببینید. ما هم براساس وعده‌مان بخشی از اسامی را در گزارش کار منتشر می‌کنیم:

آزاده تاجدار- مهنوش- ساناز خجسته‌سمیعی- بهارک گلستانه- نسیم راضی- روناک رستمی- محبوبه بادرستان-  حمید وکیل- محسن فخاری- مرتضی خضری‌پور- آرش- شادی تقوایی- احسان- اشرف قوامی- الهام حکیم‌الهی- شوان صدرقاضی- پونه دوکوهکی- ایلیا مظاهری- رضا سامعی- الیاس میرزائیان- مهدی زارع- آرش آرمون- سمانه خلیلی- زهرا هاشمیان- فاطمه ماکوئی- مریم امیرخوش‌خبر- محمد فشارکی فرد- الهام خضری- سینا- میترا- سپینود ناجیان- ستاره معصوم‌بیگی- سمیرا- آناهید عطاران- مژده- الهه فرنیا- آزاده خرازی- ایمانه محمودیان- ناصر نوربخش- مینا مشایخیان- غزاله ابوالحسنی- نازنین- پریناز- نغمه- گروه زنان گوجینو- عالی‌نژاد- مریم حبیب الهی و…

و به شکل ویژه‌ای از آقای رضازاده عزیز ممنونیم که علاوه بر کمک ۵ میلیون تومانی به کمپین، به عنوان یک مشاور نیز در کنار دستادست قرار گرفتند و مایه دلگرمی و امید ما شدند.

از تک تک کسانی که با گذاشتن پست در شبکه‌های اجتماعی و یا فرستادن پست‌های دستادست به دیگران، در انتشار کمپین به ما کمک کردند از صمیم قلب متشکریم. بدون همراهی شما امکان نداشت بتوانیم کاری بکنیم.

اصل دهم تجارت عادلانه
,

اصل دهم تجارت عادلانه: احترام به محیط زیست

اصل دهم تجارت عادلانه

همین امروز در رسانه‌ها خواندیم امسال کمترین میزان بارش در ۶۷ سال اخیر را داشته‌ایم*. اگر خبرها را سریع توی ذهن‌مان مرور کنیم آلودگی هوا، خشکسالی، خشک شدن رودها و دریاچه‌ها، نابودی جنگل‌ها، فرسایش خاک، از بین رفتن گونه‌های جانوری و گیاهی و… خبرهای آشنایی برای ما هستند.

زنگ خطر به صدا درآمده، اگر جدی نگیریم شاید چند ده سال آینده امکان زندگی در بسیاری از نقاط کشورمان را از دست بدهیم. یک تجارت عادلانه حفظ محیط زیست را نه یک کار تزئینی که یک اصل می‌داند. دستادست نیز به عنوان یک تجارت عادلانه نه تنها به این اصل معتقد است، بلکه فعالانه به دنبال احیای محیط زیست نیز هست. این کار را با حمایت از زنان روستایی تولیدکننده صنایع دستی، به عنوان یک کار جایگزین کارهای آسیب زننده به محیط زیست انجام می‌دهد.

*منبع: https://goo.gl/gvmrhJ

بیشتر بخوانید:

اصل اول تجارت عادلانه: خلق فرصت برای تولیدکنندگان دارای سودآوری اندک و محروم

اصل دوم تجارت عادلانه: شفافیت و پاسخگویی

اصل سوم: تمرین و اجرای همیشگی تجارت عادلانه

اصل چهارم: پرداخت یک هزینه عادلانه

اصل پنجم تجارت عادلانه: اطمینان از عدم استفاده از نیروی کار کودک یا کار اجباری

اصل ششم تجارت عادلانه: اطمینان از عدم‌ تبعیض، و تساوی کار زن و مرد

اصل هفتم تجارت عادلانه: شرایط کاری خوب

اصل هشتم تجارت عادلانه: توجه به ظرفیت‌سازی

اصل نهم تجارت عادلانه یا ترویج اصول

 

توسعه پایدار
,

کارآفرینی اجتماعی؛ عدالت، درآمد و محیط زیست

توسعه پایدار

الان با خودتان می‌گویید این چه تیتر بی‌معنی ایست، نه؟ راستش کلی فکر کردیم چه چیزی به جای توسعه پایدار بنویسیم و فقط همین به ذهن‌مان رسید. متاسفانه هیچ قانونی در دنیا نتوانسته و نمی‌تواند جلوی سوءاستفاده از مفاهیم و کلمات خوب را بگیرد. این یکی هم مستثنی نیست. این روزها در همه دنیا و حتی همین ایران خودمان همه از توسعه پایدار حرف می‌زنند، اما متاسفانه نمی‌بینیمش!

در کل وقتی از توسعه پایدار حرف می‌زنیم یعنی توسعه ای که پایداری در سه جنبه اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی در آن لحاظ شده باشد. حالا این یعنی چه؟ یعنی رشد درآمد و تولید ثروت نمی‌تواند ماندگار باشد مگر اینکه توزیع این درآمد در جامعه بر مبنای عدالت باشد و مجموع این دو باز هم پایدار نخواهد بود، مگر حفظ محیط زیست مورد توجه قرار بگیرد.

روستایی را تصور کنید که یک گروه جدید واردش شده‌اند. این گروه اعلام کرده‌اند هدف‌شان رشد و توسعه محلی است، ایده شان هم مثلا راه انداختن چند کارگاه قالیبافی. این گروه ممکن است با دهیاری، کدخدا و ریش‌سفیدها، زمینداران و مغازه‌داران مذاکره کند و برنامه بریزد و کارگاه‌هایش را بسازد و نهایتا زنان محلی را به عنوان بافنده استخدام کند. در این حالت تنها چیزی که داریم رشد و توسعه اقتصادی صرف است. اگر بخواهیم توسعه پایدار اتفاق بیافتد نه تنها با افراد صاحب نفوذ و پول در روستا، بلکه با کارگران فصلی، بی‌زمین‌ها، زنان روستایی و… هم باید وارد یک گفتگوی برابر بشویم. همه را در جریان تصمیم‌گیری سهیم کنیم و حقوق همه را در نظر بگیریم. اداره کارگاه‌ها و کل فرآیند را در چنین فرآیندی جلو ببریم تا در نهایت بتوانیم پایداری را در بخش اجتماعی کار به دست بیاوریم. و البته باید حواس‌مان باشد که در انتخاب محل برای کارگاه، در انتخاب شیوه‌های کار و… حفظ سلامت محیط زیست، آلوده نکردن آب و خاک و هدر ندادن‌شان جزو عوامل تاثیرگذار بر تصمیم‌گیری‌هایمان باشند وگرنه باز هم توسعه پایدار نداریم.

ما معتقدیم کارآفرینی اجتماعی از دل این دیدگاه و براساس این نیاز به وجود آمده و باید به این اصول پایبند باشد. کار سختی است، اما در جهان امروز چاره‌ای به جز حرکت به این سمت نداریم. امسال میزان نابرابری در جهان به بیشترین میزان خود در طول تاریخ رسیده است (گزارش در یورونیوز) یک درصد پولدار جهان، بیش از نیمی از ثروت دنیا را در اختیار دارند. از سوی دیگر بحران‌های محیط زیستی بیداد می‌کنند، بحران کمبود آب و خشکسالی، آلودگی هوا و گرم شدن زمین و… اگر می‌خواهیم پنجاه سال دیگر، هنوز هم زمین جایی برای زندگی کردن باشد باید تن به انجام کارهای سخت بدهیم!

روز جهانی کار داوطلبانه

روز جهانی کار داوطلبانه؛ داوطلبان اولین کسانی‌اند که دست به کار می‌شوند

روز جهانی کار داوطلبانه

یک ۵ دسامبر دیگر و روز جهانی کار داوطلبانه، از راه رسید. شعار امسال سازمان ملل این است “داوطلبان اولین کسانی‌اند که دست به کار می‌شوند، اینجا و همه جا”. در زلزله اخیر سرپل‌ذهاب داوطلبان سازمان هلال احمر و سازمان‌های مردم‌نهاد نقش پررنگی در سر و سامان دادن به اوضاع بازی کردند. بسیار از فعالیت‌های انسان‌دوستانه در سراسر جهان بدون کار داوطلبانه حتی یک روز هم دوام نمی‌آورند.

در حالی که ۳۶ درصد جمعیت کانادا سالانه ۲.۱ میلیارد ساعت کار داوطلبانه، و ۲۹ درصد جمعیت بزرگسال آمریکا، سالانه ۱.۷ میلیارد ساعت کار داوطلبانه انجام می‌دهند، ما در ایران با مشکل عدم اقبال به کار داوطلبانه روبروییم. بنابر اعلام مدیرکل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر میانگین ساعات کار داوطلبانه در جهان ۳.۵ ساعت در روز است(منبع). ولی بنابر نظرسنجی‌ها تنها ۱۲ درصد ایرانیان کار داوطلبانه انجام می‌دهند و میانگین زمان کار داوطلبانه ۳ تا ۳.۵ دقیقه در روز است(منبع).

و این در حالی است که کار داوطلبانه به ما اجازه امتحان کردن کارها و قرار گرفتن در موقعیت‌هایی را می‌دهد که در حالت عادی دسترسی به آنها نداریم. و صد البته لذتی را نصیب ما می‌کند که با پول نمی‌توان خرید.

بهرحال روزتان مبارک داوطلبان. ممنون که یک سال دیگر با فعالیت‌های بدون چشمداشت‌تان تلاش کردید تا از درد و رنج آدم‌ها کم کنید.

داوطلبان دستادست از شما هزار هزار بار متشکریم. از همه شمایی که وقت، تخصص، عشق و علاقه‌تان را به ما هدیه دادید تا بتوانیم قدمی هرچند کوچک در مسیر حل مشکلات گروه‌های به حاشیه رانده شده جامعه و تولیدکنندگان محصولات دست‌ساز برداریم. ممنونیم که بودید و امیدواریم سال آینده همچنان در کنار ما باشید.

 

*اگر اسمی روی پوستر از قلم افتاده اشکال از حافظه ضعیف ماست. یادآوری کنید تا اصلاحش کنیم.

اصل نهم تجارت عادلانه
,

اصل نهم تجارت عادلانه یا ترویج اصول؛ کی ساخته، چطوری ساخته؟

اصل نهم تجارت عادلانه

یه لحظه چشمتون رو ببندید و به آخرین کار دست‌ساز یا محصول خوراکی‌ای که خریدین فکر کنید. هیچ وقت از خودتون پرسیدین که از کجا اومده؟ کار کیه، چطوری ساختنش، چطوری به دست شما رسیده؟

دو تا رومیزی پته ممکنه زمین تا آسمون فرقشون باشه. بیاید با هم ببینیم چطور.

زهرا پته‌هاشو با بدبختی و خیلی ارزون می‌فروشه. چند دفعه خواسته کارشو کنار بذاره اما نتونسته، وضعیت کشاورزی تو روستاشون هر سال داره بدتر می‌شه و به کمترین پولی که بیاد تو زندگی‌شون نیاز دارن.

معصومه با چند نفر از زنای روستاشون یه تعاونی درست کردن و با کمک یه سازمان مردم‌نهاد پته‌هاشون رو تو شهر می‌فروشن. اونا پول بیشتری به دست میارن، برای آموزش و تحصیل بچه‌هاشون راحت‌تر هزینه می‌کنن، و می‌تونن کارشون رو بزرگتر کنن.

 

حالا ما از شما یه چیز می‌خوایم. هروقت که تونستید، هرجا که تونستید یه قدم بیشتر بردارید. از خودتون و حتی از فروشنده بپرسید: اینو کی ساخته؟ چطوری ساخته؟ تو پشت صحنه، کار کودک هست، کار اجباری چی؟ تولیدکننده دستمزد و پول عادلانه می‌گیره؟ تبعیض بین زن و مرد وجود نداره؟ شرایط کاری امنه؟

بیاید اهمیت بدیم که پول ما چه اثری در جهان می‌ذاره و کاری کنیم که مردم هم اهمیت بدن. بیاید درباره تجارت عادلانه گفتگو کنیم.

 

بیشتر بخوانید:

اصل اول تجارت عادلانه: خلق فرصت برای تولیدکنندگان دارای سودآوری اندک و محروم

اصل دوم تجارت عادلانه: شفافیت و پاسخگویی

اصل سوم: تمرین و اجرای همیشگی تجارت عادلانه

اصل چهارم: پرداخت یک هزینه عادلانه

اصل پنجم تجارت عادلانه: اطمینان از عدم استفاده از نیروی کار کودک یا کار اجباری

اصل ششم تجارت عادلانه: اطمینان از عدم‌ تبعیض، و تساوی کار زن و مرد

اصل هفتم تجارت عادلانه: شرایط کاری خوب

اصل هشتم تجارت عادلانه: توجه به ظرفیت‌سازی