گزارش عملکرد دستادست- ۹۳

شاید در ظاهر این گزارش، گزارش عملکرد دستادست باشد، اما ما اینطور فکر نمی کنیم. به نظر ما این گزارش نتیجه کار مشترک ما در دستادست و تمام کسانی است که به شکلی همراهی مان کرده اند. این گزارش نتیجه عملکرد کسی است که اولین خرید را از ما کرد، یا کسانی که هدیه هایشان را از ما خریدند، کسانی که ما را به دوستان شان معرفی کردند یا نوشته های ما را در شبکه های اجتماعی همخوان کردند. کسانی که داوطلبانه در انجام کارهای کوچک و بزرگ کمک مان کردند، ایده هایشان را به ما میل زدند یا ما را به افراد و سازمان هایی که فکر می کردند می توانند به ما کمک کنند معرفی کردند.

امید داریم سال بعد دایره دست به دست دادن مان بزرگ تر و داستان مان اثرگذارتر باشد. داستان ما و شما در کنار هم.

تولیدکنندگان دستادست

در این مدت با ۲۱ تولیدکننده مستقل، خانگی و گروه توانمندسازی همکاری کردیم.

تولیدکننده های دستادست (فرد یا گروه) در شهرهای ارومیه، تبریز، کرمانشاه، اصفهان، آستارا، تهران، کرج، سمیرم زندگی می کنند.

همکاری با ۳ گروه فعال در عرصه توانمندسازی در تهران، رشت و بیرجند، همچنین تعدادی از تولیدکنندگان مستقل، در دست انجام است و مراحل نهایی اش را طی می کند.

با خانم طاهری از گروه فروغ صحبت که می کردیم، می گفتند از همکاری با دستادست بسیار راضی اند. می گفتند قبلا با گروه های دیگر یکی دوباری همکاری کرده بودند که هیچ کدام شان نتیجه خوبی برایشان نداشته. از طرف دیگر فروش کارها به شکل اینترنتی به آن ها روش جدیدی را یاد داده و باعث شده آن ها به استفاده از موبایل و وایبر برای این کار هم بپردازند. اما مهمتر از همه اینکه فهمیده اند می توانند جدی تر در این مسیر پیش بروند و در حال ثبت تعاونی خودشان هستند.

در حال حاضر ۲۵۴ محصول روی سایت عرضه شده اند. این محصولات شامل انواع کارهای چرمی، بافتنی، قلاب بافی، منبت کاری، معرق کاری، وسایل تزئینی، زیورآلات، آثار تصویرگری، کارهای گچی و سوزن دوزی می شوند.

بازارچه های دستادست

دستادست زمستان امسال (۱ تا ۳ اسفند) یک بازارچه در سالن بنیاد کودک ارومیه برگزار کرد.

روز آخر بازارچه دستادست وقتی وسایل باقیمانده را جمع و جور کردیم، به تولیدکننده های ارومیه ای مان زنگ زدیم که بیایند هم وسایل شان را ببرند و هم پول شان را بگیرند. هرگز آن لحظه ای که پول یکی از خانم ها را بهشان دادم فراموش نخواهم کرد. دیدم چطور لپ هایشان گل انداخت، چشم هایشان خندید و به دخترشان قول خرید فلان چیز را دادند. تا وقتی هم که بروند شش هفت باری یادآوری کردند که حتما بازارچه بعدی خبرشان کنیم. این حس خوب حاصل کار مشترک ما و همه خریداران بود.

دستادست پاییز امسال (۶ و ۷ آذر) یک بازارچه خانگی برگزار کرد.

شب آخر برگزاری بازارچه بود. یکی از دخترها تعداد زیادی نیم ست یک جا خرید. با خنده گفت معتقد است به بهترین قیمت، بهترین هدیه را برای جلسات دفاعیه دوستانش خریده است.

از طریق فروش آنلاین و بازارچه ها در این مدت نزدیک به ۴۵۰ قلم محصول فروخته شده است.

سایت و شبکه های اجتماعی دستادست

براساس نظرهایی که از همراهان دستادست گرفته بودیم سایت جدیدی را طراحی کردیم که دی ماه افتتاح شد.

در این مدت حدود شازده هزار نفر از سایت ما بازدید کرده اند. ۵۴ درصد بازدیدکنندگان سایت ما مردان و ۴۶ درصد زنان بوده اند.

حدود چهارصد و پنجاه و یک هزار نفر پست های ما در گوگل پلاس را دیده اند.

حدود ۲۶۰۰ نفر صفحه فیس بوک ما را لایک کرده اند. حدود ۵۳۰ نفر صفحه گوگل پلاس ما را دنبال می کنند.

۶۴ درصد دنبال کنندگان ما در فیس بوک زنان و ۳۶ درصد مردان هستند. ۶۰ درصد دنبال کنندگان ما در گوگل پلاس زنان و ۴۰ درصد مردان هستند.

حضور رسانه ای دستادست

دستادست در مصاحبه ای با حضور آقای امیدوار در رادیو گفتگو شرکت کرده است. مصاحبه هایی با دستادست در سایت ایسکانیوز و روزنامه شهروند درج شده اند.

اخبار یا نوشته های دستادست در سایت های فرارو، اخبار سازمان های غیردولتی، چشم نو، سلام اردبیل، پندار، اونتیم، بنیاد کودک ارومیه، مدرسه خورشید، خوابگرد و… درج شده اند.

رادیو دستادست

برای معرفی هرچه بیشتر ایده کارآفرینی اجتماعی و کسب و کارهای اجتماعی تا به حال ۴ شماره از رادیو دستادست را منتشر کرده ایم.

چند داده آماری

همدستان دستادست در بازه سنی ۱۸ تا ۳۴ سال

زنان تیم دستادست

تولیدکنندگان زن

همکاران

۱۰ نفر به شکل رسمی و داوطلبانه با دستادست همکاری دائمی دارند. دستادست افتخار همراه داشتن یک مشاور متخصص در امور اقتصادی را دارد.

۱۳ نفر به شکل مقطعی و داوطلبانه در انجام فعالیت هایی همچون عکاسی، برگزاری بازارچه و… با ما همکاری داشته اند.

تعداد همدلان دستادست بیشتر از آنی بود که بتوانیم بشماریم.

گسترش فعالیت ها

دستادست به هدف خود که کمک به توانمندسازی افراد از طریق فروش محصولات شان بوده پایبند مانده و آموختن ماهیگیری به جای دادن ماهی را برنامه خود می داند. در همین راستا و برای تسریع حرکت در این مسیر آغاز به انجام فعالیت هایی برای جذب حمایت مالی و کاری سازمان ها، شرکت ها و افراد خیر علاقه مند به این حیطه کرده است تا بتواند در امر طراحی، آموزش و… فعال شود.

بیایید همدست شویم

عمل کنیم

و قسمتی از داستان باشیم