۹۵ سال سختی بود. تنها به مدد حضور شما بود که این سال را گذراندیم. گزارش فعالیت‌های ما در سالی که گذشت خدمت شما.

تمامی آمار و داده‌های این گزارش از ۱ فروردین تا ۳۰ اسفند ۹۵ را شامل می شوند.

دستادست در سال 95

تولیدکنندگان ما

در سال ۹۵ با ۴۵ تولیدکننده مستقل، گروه توانمندسازی، خیریه، سازمان مردم‌نهاد، پروژه معیشت جایگزین، قرارداد همکاری* و با ۲۳ تولیدکننده و گروه دیگر، تنها در بازارچه‌ها همکاری داشتیم.

تولیدکننده‌های دستادست (فرد یا گروه) در شهرهای ارومیه، کرمانشاه، پاوه، رشت، تهران، کرج، قائم‌شهر، سمیرم، همدان، استهبان، نیشابور، یزد، قائن، چالوس، مشهد، گرگان، بیرجند، ازنا، فریمان و روستاهای قره قوزلو، چپقلو، قمصر، شهداد، چهاربید، محمدآباد، اطراف زنجان، منطقه ترکمن صحرا زندگی می‌کنند.

* بعضی از این محصولات و قراردادها روی سایت قرار نگرفته‌اند.

کمپین‌های دستادست

دستادست در سالی که گذشت یک کمپین برگزار کرد.

این کمپین را “ماندگار شویم” نامیدیم، چون هدف ما از شروع این پروژه سنجش این مساله بود که آیا می‌توانیم با تهیه تبلت، اینترنت، و ارائه آموزش‌های لازم به گروهی که دسترسی به ابزارهای نو نداشته، دارای مشکلات مالی بوده و در عین حال توان تولید کارهای دستی را دارند، تغییری پایدار و ماندگار در وضعیت زندگی و معیشت‌شان ایجاد کنیم یا نه؟

شروع این کمپین با ارسال کتاب از سوی شما بود، و اجرای آن همچنان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: ماندگار شویم

دامن و روسری شماره دوزی

بازارچه‌های دستادست

دستادست در سال ۹۵ تنها دو بازارچه در مهر و اسفند برگزار کرد.

بازارچه اول ۷ تا ۹ مهر ماه در ایوان خانه ماهان برگزار شد. بازارچه دوم ۴ تا ۶ اسفند ماه در سالن شماره دوم خیریه مهرطه برپا شد.

دستادست مهر 95
دستادست اسفند 95

شیرین ترین خاطرات ما در ارتباطی سه طرفه با تولیدکنندگان، داوطلبان و خریداران شکل می‌گیرد. از خواهر و برادر شوخ‌طبعی بگیرید که به بقیه داوطلبین هم کیف فروختند تا خانم مسنی که همان اول کار شرط کردند باید برایشان اسنپ خبر کنیم تا خرید کنند.

چند نفر از خانم‌های افغانستانی روستای قمصر صبح چهارشنبه ۶ اسفند به دیدن بازارچه آمدند. دیدن کارهایشان آنقدر برایشان دلنشین بود که دوباره چهارشنبه عصر با بقیه اعضای گروه پیشمان آمدند. حالا این گروه با شوقی صدچندان منتظر ادامه کارند.

نشر حکمت کلمه، هیرمند و قطره با هدیه دادن کتاب‌هایشان، همچنین نویسندگان و مترجمین عزیز امیرحسین و آزاده کامیار، احمد پوری، امیرحسین شربیانی، مسعود ملکیاری و هاجر زمانی با اهدای کتاب یا کتابخوانی همراه کمپین “ماندگار شویم” شدند.

سایت و شبکه‌های اجتماعی دستادست

در سال ۹۴ حدود ۳۰ هزار نفر از سایت ما بازدید کرده‌اند.

اینستاگرام دستادست با بیش از ۸۵۰۰ دنبال‌کننده شلوغ‌ترین جمع دستادستی است.

کانال تلگرام و اکانت تلگرام دستادست هم سریع‌ترین ابزارهای ارتباطی دستادستی‌اند.

همکاران

۱۱ نفر به شکل رسمی و داوطلبانه با دستادست همکاری دائمی دارند. ۶۵ نفر نیز به شکل مقطعی و داوطلبانه در انجام فعالیت‌هایی همچون عکاسی، برگزاری بازارچه و… با ما همکاری داشته‌اند.

و مفتخریم که عده زیادی از شما هم با پخش اخبار فعالیت‌های دستادست جزو مجموعه همیاران ما بوده‌اید.

کمی آمار

زنان تولیدکننده همکار دستادست

زنان تیم دستادست

گسترش فعالیت‌ها

 

سال گذشته با طراحی اختصاصی چند محصول، تولید محصولات ویژه دستادست را آغاز کردیم. امسال بنا داریم نمایشگاه‌هایی اختصاصی با عرضه محصولاتی اختصاصی و ویژه را در دستور کار قرار دهیم.

ادامه پروژه “ماندگار شویم” با گروه‌های دیگر نیز جزو برنامه‌های مهم ماست. در صورت اجرای موفق این پروژه پایلوت دستادست می‌تواند برای ایجاد ارتباط و همکاری با گروه‌های هدف اصلی خودش- به عنوان مثال افرادی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند- برنامه‌ریزی کند. احتمالا در این زمینه با کمپین جدیدی سراغ شما خواهیم آمد.

همکاری با گروه‌ها و سازمان‌های بیشتر، ترویج هرچه بیشتر کارآفرینی اجتماعی و کسب و کار اجتماعی، و فعالیت‌های آموزشی نیز جزو اهداف ۹۶ ما هستند.

در سالی که گذشت “انجمن گسترش سینمای مستند و تجربی”، همچنین دو شرکت خصوصی هدایای مناسبتی خود را از تولیدکنندگان مجموعه دستادست تهیه کردند، امیدواریم بتوانیم چنین همکاری‌هایی را بیش از پیش گسترش دهیم.

توان‌افزایی و پایبندی به اهداف تجارت عادلانه سرلوحه تمام تصمیمات ما از آغاز فعالیت تا کنون بوده‌اند. امیدواریم با همکاری و همیاری شما امسال گام‌های موثرتری در این مسیر برداریم.

امسال هم مثل سال قبل آرزو می‌کنیم سال، سال تجارت عادلانه باشد، سالی که همه ما بیشتر و بیشتر به داستانی فکر کنیم که پشت هر محصولی قرار دارد.

مجموعه آرزوهای دستادستی برای سال جدید