۹۴ سال خوبی بود. سال کار زیاد، و پستی و بلندی‌های فراوان. خوشحالیم که در کنار ما ماندید. دل‌مان گرم دست‌هایتان بود که در دستان‌مان بودند و هستند.

این شما و این گزارش فعالیت‌های ما در سال ۹۴.

تمامی آمار و داده‌های این گزارش از ۱ فروردین تا ۲۹ اسفند ۹۴ را شامل می شوند.

تولیدکنندگان ما

در این مدت با ۴۲ تولیدکننده مستقل، گروه توانمندسازی، خیریه و معیشت جایگزین، قرارداد همکاری* و با ۳۰ تولیدکننده و گروه دیگر، تنها در بازارچه‌ها همکاری داشتیم.

تولیدکننده‌های دستادست (فرد یا گروه) در شهرهای ارومیه، کرمانشاه، اصفهان، آستارا، تهران، کرج، قائم شهر، اراک، سمیرم، همدان، شیراز، نیشابور، یزد، قائن، چالوس، مشهد، نوشهر، بیرجند و روستاهای قره قوزلو، چپقلو، محمدآباد، اطراف زنجان و منطقه ترکمن صحرا زندگی می‌کنند.

همکاری با چند گروه فعال در عرصه توانمندسازی در تهران و کرمان و شهرری نیز در دست انجام است.

* بعضی از این محصولات و قراردادها هنوز روی سایت قرار نگرفته‌اند.

مدیر یکی از سازمان‌های همکار بعد از بازارچه برای تحویل گرفتن و بردن کارهای باقیمانده آمده بود. در پایان وقت خداحافظی گفتند ما خیلی خوشحالیم چون حالا می‌دانیم راهی برای فروش محصولات زنانی داریم که امکان خروج از خانه را برای کار کردن ندارند.

کمپین‌های دستادست

دستادست در سال ۹۴ دو کمپین کراودفاندینگ برگزار کرد.

کمپین اول برای تامین هزینه‌های تجهیز و اداره مغازه‌ای بود که در آن محصولات خوراکی روستایی و کارهای دست ساز عرضه شوند. این کمپین موفق به رسیدن به اهداف خود نشد.

کمپین دوم دستادست با همکار انجمن محیط زیستی دامون برای تامین هزینه خرید ۶ چرخ صنعتی برای زنان دو روستای قره قوزلو و چپقلو در اطراف دریاچه ارومیه برگزار شد و موفق شد با تامین ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به هدفی فراتر از رقم اولیه برسد.

۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از این پول صرف آموزش یک گروه از این زنان شد. ۷ میلیون تومان از این پول صرف خرید چرخ و اتو و… شد و مابقی پول صرف خرید یک چرخ باقی مانده و پارچه‌های لازم خواهد شد.

دستادست در حال برنامه ریزی و فعالیت برای طراحی و بهبود محصولات تولیدشده توسط این زنان است.

بیشتر بخوانید:

مرهی بر زخم‌های دریاچه ارومیه

ما پیروز شدیم

و تمام مطالب مرتبط با این پروژه

 

بازارچه های دستادست

و سرانجام بازارچه نهایی اسفند ماه در ایوان خانه ماهان برگزار شد.

همیشه چند روز قبل از بازارچه را به عنوان ددلاین دریافت کارهای همکاران اعلام می‌کنیم، اما در بازارچه اسفند ماه تا ظهر روز اول کار تحویل گرفتیم. کارهای پته دوزی گروهی از زنان روستایی کرمانی را نمی شد تحویل نگیریم، هرچقدر که دیر. زنان شجاعی که برای حفاظت از محیط زندگی‌شان و آب دست به کار می‌شوند نباید ناامید شوند. درست مثل زنان قره قوزلو و چپقلو.

برنامه دوم، شهریور ماه در مهدکودک و پیش دبستانی طوبی برگزار شد.

دو چیز در بازارچه‌ها ذوق‌زده‌مان می‌کنند، یکی دیدن همکاران هنرمندمان که از شهرهای مختلف به دیدن‌مان می‌آیند و دیگری دیدن دوستان مجازی‌مان در شبکه‌های اجتماعی. بسیار هیجان‌انگیز است دوستانی را ببینیم که در تلگرام و اینستاگرام، پلاس یا فیس بوک همراهی‌مان کرده اند و حالا در یک فضای واقعی هم به دیدن‌مان آمده اند.

دستادست در سال ۹۴ سه بازارچه برگزار کرد. اولین بازارچه اردیبهشت ماه با همکاری سایت روز کار داوطلبانه، در برج همراه اول تهران برگزار شد.

زنان افغانستانی ساکن کوره‌پزخانه روز آخر بازارچه مهمان ما بودند. بنا شد همکاری‌مان را برای فروش کارهایشان روی سایت هم ادامه بدهیم. اما خبر تلخ این بود که این زنان نه موبایل هوشمند داشتند، نه اینترنت و نه سواد. باید با دخترهایشان برای انجام کار هماهنگ می‌کردیم.

سایت و شبکه‌های اجتماعی دستادست

۵۴۰۰ نفر دنبال کننده صفحه دستادست در اینستاگرام هستند. آدرس اینستاگرام ما:

instagram.com/dastadast

کانال تلگرام دستادست هم چند ماهی است که راه افتاده و ۲۰۰ عضو دارد. آدرس تلگرام ما: telegram.me/dastadast1

حدود ۲۶۰۰ نفر صفحه فیس بوک ما را لایک کرده‌اند. ۶۴ درصد دنبال کنندگان ما در فیس بوک زنان و ۳۶ درصد مردان هستند. 

حدود ۶۵۰ نفر صفحه گوگل پلاس ما را دنبال می‌کنند و ۳۵۲ هزار نفر پست‌های ما در گوگل پلاس را دیده‌اند. ۶۲ درصد دنبال کنندگان ما در گوگل پلاس زنان و ۳۸ درصد مردان هستند.

در سال ۹۴ حدود ۴۱ هزار نفر از سایت ما بازدید کرده‌اند. ۴۶ درصد بازدیدکنندگان سایت ما مردان و ۵۴ درصد زنان بوده‌اند.

همکاران

۱۱ نفر به شکل رسمی و داوطلبانه با دستادست همکاری دائمی دارند. ۵۵ نفر نیز به شکل مقطعی و داوطلبانه در انجام فعالیت‌هایی همچون عکاسی، برگزاری بازارچه و… با ما همکاری داشته‌اند.

و مفتخریم به همراهی و همکاری صدها نفری که برای معرفی دستادست در این مدت کوشیدند.

زنان تولیدکننده همکار دستادست

زنان تیم دستادست

حضور رسانه ای دستادست

اخبار، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایی درباره دستادست در روزنامه‌های شهروند، فرصت امروز، ماهنامه زنان امروز و سایت‌های فرارو، بورس و بازار و… منتشر شدند. برای مطالعه بخشی از این مطالب می‌توانید به بخش دستادست در رسانه‌‌ها مراجعه کنید.

لازم می‌دانیم در این زمینه از روزنامه شهروند و به ویژه از خانم‌ها شادی خوشکار و سارا شمیرانی تشکر کنیم که در تمام این مدت ما را در امر خبررسانی یاری رساندند.

رادیو دستادست

متاسفانه در سال گذشته تنها موفق به تولید یک شماره رادیو دستادست شدیم.

گسترش فعالیت‌ها

دستادست تمرکز و اولویت خود را در سال جدید تلاش برای کاربردی‌تر کردن محصولات تولیدی توسط همکارانش قرار داده است. تولید محصولات خاص با طراحی‌های ویژه نیز جزئی از الویت‌های ما خواهند بود. ورود بیشتر در امر آموزش تولیدکنندگان در زمینه آموزش‌های فنی در امر تولید، مدیریت امور مالی، طراحی یا… جزو برنامه‌های سال جدید ما هستند. امیدواریم با برگزاری کارگاه‌های مشارکتی در زمینه معرفی کارآفرینی و کسب و کار اجتماعی بتوانیم در معرفی هرچه بیشتر اهداف و ایده‌هایمان فعالیت کنیم. برگزاری یک کمپین حمایتی برای گروهی از زنان در حاشیه مانده نیز از برنامه‌های امسال ماست.

توان‌افزایی و پایبندی به اهداف تجارت عادلانه سرلوحه تمام تصمیمات ما از آغاز فعالیت تا کنون بوده‌اند. امیدواریم در سال ۹۵ با همیاری و همدستی شما بتوانیم گام‌های بلندتری در مسیر رسیدن به اهداف‌مان برداریم. همکاری به عنوان نیروی داوطلب در زمینه‌های مالی، آموزشی، هنری، اجرایی و…، سفارش هدایای شرکتی، معرفی دستادست و خرید از آن همگی می‌توانند کمک‌های بزرگی برای رسیدن به این اهداف باشند.

آرزو می‌کنیم سال ۹۵ سال تجارت عادلانه باشد، سالی که همه ما بیشتر و بیشتر به داستانی فکر کنیم که پشت هر محصولی قرار دارد.